Tempotrening i 14 km. Denne treningsøkta gjennomførte jeg tempotrening langs vei i lett kupert terreng.
Målet med treningsøkta
Målet med treningsøkta var å øke aerob kapasitet, slik at jeg kan løpe lenger i ønsket hastighet jeg skal løpe Ringeriksmaraton i 2019.
Gjennomføring av treningsøkta
Tempotreningen ble gjennomført på følgende måte:
- 2,5 km oppvarming med lav intensitet
- 14 km tempotrening med hard intensitet
- 2,5 km avslutningsvis for å jogge ned
Dette var en bra treningsøkt med tempotrening! Jeg følte at jeg fikk kjørt meg skikkelig i løpet av de 14 kilometerne jeg løp med hard intensitet. Selv om det var krevende, følte jeg likevel at jeg hadde full kontroll. Pulsen lå på mellom 80-85 prosent det meste av tiden, og farten vekslet mellom 4:25-4:40 per kilometer.
Hva jeg lærte av denne treningsøkta
Når du løper såpass lenge i et høyt tempo, kan du teste ut med hvilken hastighet du jobber best. Jeg fant ut at jeg jobber best når jeg holder en intensitet som veksler mellom 80-85 prosent av makspuls. Jeg kan løpe lenge med den intensiteten. Jeg testet ut, og fant at hastigheten gikk ned når jeg løp med en intensitet høyere enn 84-85 prosent av makspuls, mens farten gikk opp når jeg holdt meg innenfor 80-85 prosent av makspuls. Dette er viktig lærdom, og nå vet jeg med hvilken puls jeg skal løpe med når jeg gjennomfører tempotrening eller raske langturer fremover.
Relaterte artikler:
Bli en mer utholdende løper gjennom tempotrening